Oczyszczanie twarzy to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w salonie kosmetycznym.
Niezależnie od rodzaju cery każda kobieta co jakiś czas czuje potrzebę oczyszczenia skóry twarzy z gromadzących się w porach drobnych czopów rogowo – łojowych tj. zaskórników. Te czarne punkciki pojawiające się głównie w okolicy łojotokowej (nos, czoło i broda), trudno ukryć pod makijażem. Powierzchnia zaskórników jest zwykle ciemna na skutek utleniania się keratyny. Można oczyszczać także dekolt i plecy, a nawet ramiona jeśli jest taka potrzeba.
Nie zaleca się wykonywania oczyszczania samodzielnie w domu lecz u wykwalifikowanej kosmetyczki. Kobiety, które robia to same nie przygotowują odpowiednio skóry do zabiegu, stąd łatwo o powstawanie małych blizn, podrażnienień, zaczerwienień a nawet nadkażenia zmian.
Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy.
Po zmyciu twarzy, jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage.
Kolejnym etapem jest naświetlanie skóry lampą sollux z niebieskim filtrem ( działanie łagodzące, kojące na naczynka ) lub z czerwonym filtrem (działanie przeciwzapalne ).
Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę ziołową lub krem o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz. Taki zabieg oprócz tego,że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji. Ozon ma bakteriobójcze działanie na skórę. Cały zabieg z zastosowaniem vapozonu trwa ok. 15 min. Jeśli skóra jest bardzo zanieczyszczona lub kosmetyczka wie, że jest to cera trudna do oczyszczenia, może użyć dodatkowo maseczki rozgrzewającej .
Po szybkim zmyciu maseczki kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery w jednorazowych rękawiczkach !
Po usunięciu zaskórników na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia.
Kolejny etap (pomijany niestety w wielu gabinetach) to d`arsonwalizacja. Zabieg wykonywany jest urządzeniem,które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła. Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu.
Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki łagodzącej np.algowej.
Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem (zimą musi to być koniecznie krem chroniący przed mrozem a latem z wysokimi filtrami UVA i UVB). Jeśli cera jest jeszcze zaczerwieniona lub są punktowe ślady to koniecznie musi być nałożony preparat kojący, korygujący zaczerwienienia.
Czas zabiegu około 2,5 godz.
Oczyszczanie cery powinno być wykonywane regularnie aby nie dopuszczać do nagromadzania zanieczyszczeń.
Częstośc stosowania oczyszczania ocenia dermatolog lub kosmetyczka, w zależności od potrzeby i rodzaju cery.